Casio Edifice EQS-500 Solar Saat Tamiri – Casio 5123 Kalibre

0

Casio markasının solar saatlerinden 5123 Kalibreli Casio EQS-500 model saat farklı bir saatçide kurcalandıktan sonra tarafımıza geldiğinde saatin kapasitörü (pili) değiştirilirken pil baskısını tutan tırnakların kırıldığı ve takvim diski üzerinde çizik izleri görülmekteydi. Ayrıca yine saatin pilini çıkarırken saatin entegresinede zarar verilmiş ve bu sebeple de takvimin ilerleyişini durmuş.

Saatin kullanıcısı takvimin ilerlememesinden şikayetçi olarak taramıza geldiğinde saat tüm parçalarına ayrılarak detaylı inceleme yapıldı ve saatin takvim diskinin sivri bir nesne ile ittirilerek zorlandığı ve bu sebeple takvim diskinin deforme olduğu anlaşıldı. Saatin takvimi ilerlemediği için bilinçsizce takvim diski zorlanmış ve takvim diskinin şekli bozularak artık özelliğini kaybetmiştir.

Normalde cüzi miktarda olabilecek arızalar maalesef bazen işin ehli olmayanların saati kurcalamasıyla nerdeyse saatin yarı fiyatına yakın masraflar çıkarabilmektedir. Buradaki örneğimizde olduğu gibi saatin sadece kapasitörü değişmesi gerekirken -ki belki buna da gerek yoktu çünkü saat solar bir saat olduğu için bir müddet ışıkta kaldığı zaman kendine gelebilirken bununla birlikte saatin takvim diski ve entegreside zarar gördüğünden saatin masrafı maalesef ciddi rakamlara ulaşabilmektedir.

Günümüzde saat kullanıcılarının çoğunun birden fazla saati olduğu için kullanmadığı saatini çekmeceye koyarak kapalı biryerde muhafaza ettiği için solar saatler böyle durumlarda bir müddet sonra durma noktasına gelebilmektedir. Bu durumda ilk akla gelen kapasitör değişimi yerine saatin bir müddet ışıklı bir ortamda şarj edilerek ilerleyişinin kontrol edilmesidir. Solar saatler ışıktan aldığı enerjiyle şarj olduğundan haftada 1-2 günde olsa takmak faydalı olacaktır.

Casio Solar Saat Tamiri ve diğer tüm saatlerinizin tamiri için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın