Ultrasonik Temizlik Nedir ?

İnsan kulağının duyabileceği en yüksek ses frekansı yaklaşık 20 kHz (saniyede 20.000 titreşim) seviyesindedir. Bu frekansın üzerindeki sesler “Ses üstü”, “Ses ötesi” (Ultrasound, ultrasonic) olarak adlandırılır. Ultrasonik temizleme işlemlerinde 20 kHz ile 200 kHz frekans aralığı kullanılır.

Ultrasonik temizleme işlemi yüksek frekanslı ses dalgalarının sıvı içinde hareketi sonucu oluşur. Cihazın sıvı konulan bölümüne tank, küvet veya gastronorm adı verilir. Tank içindeki sıvıya mekanik enerji uygulayarak “kavitasyon” adı verilen olgunun açığa çıkması sağlanır. Temizlik bu kavitasyon olgusu ile gerçekleşir. Kavitasyon, sürekli olarak basınç-genişleme döngüsüne sokulan sıvı moleküllerinin oluşturduğu mikro ölçekteki baloncuklara verilen isimdir. Bu baloncuklar basınç ortadan kalktığı genişleme anında kendi içine çöker ve baloncuk içine doğru sıvı çok yüksek hızda hareket eder. Bu olay tank içine konulan materyalin yüzeyinde gerçekleştiğinde mikro seviyede çok hassas ve yoğun bir temizlik gerçekleşir. Materyalin yüzeyindeki yabancı maddeler fırçalama veya ovalamaya benzer bir etkiyle yüzeyden koparılarak uzaklaştırılır.

Ultrasonik Saat Temizliği

Günlük kullanımda ter ve tozların saate yapışmasıyla katılaşan kirler ultrasonik temizleme cihazıyla çok rahatlıkla ve detaylı olarak temizlenebilmektedir. Temizleme fırçalarının giremediği yerlere dahi ulaşabilen bu titreşimler en dip noktaları dahi kirlerden arındırarak tertemiz bir görüntü sağlamaktadır.

Aşağıdaki resimlerde birkaç katmandan oluşan Casio kol saatinin kasasında biriken kirlerin ultrasonik temizleme ile nasıl çıkarıldığı görülmektedir. Saatin kasası tüm parçalarına sökülerek detaylı bir şekilde temizlenmiş ve düzgün bir şekilde basmayan butonlar artık ilk günkü gibi işlev görmeye başlamıştır.

Fırça ile uğraşarak çıkarılamayacak kirler olduğu gibi bu kirleri çıkarmak için fırçayla saate uygulanan baskı sonucu kasada deforme oluşma riskide mevcuttur. Ultrasonik temizleme cihazında saate hiç el sürmeden ve zarar vermeden cihaz içerisinde saat tüm kirlerden arındırılmaktadır

Bir yanıt yazın