Solar ( Güneş Enerjili ) Saatlerin Kullanımı

0

Güneş enerjili solar saatlerin çalışma prensibi genellikle ayndır. Temel olarak mekanizma üzerinde güneş ışığını doğru bir noktaya kanalize edecek bir panel mevcut. Bu panel güneş ışığını kapasitör olarak adlandırılan pile aktararak pilin aktif hale gelmesini ve dolmasını sağlıyor. Dolan pil ise tüm mekanizmaları çalıştırıyor. Bu döngü ışık olduğu sürece tekrarlamaya devam ediyor. Gün ışığının enerjiye dönüştüğü, enerjininse güç hücrelerinde tutulduğu bu sistemde saatiniz kendini daima yeniden şarj eder. Yani pili sürekli olarak dolmaya devam eder.

Solar Güneş Enerjili saatlerin pilinin zayıflamaya başlamasıyla saatin saniye ibresi iki saniyede bir ilerlemeye başlar. Solar saat pili kapasitör olarak adlandırılmaktadır ve normal saat pillerinden farklı olarak tek kullanımlık olmayıp şarj edilebilir özelliğe sahiptir. Saat kadranının transparan özelliğe sahip olmasıyla kadran altındaki güneş paneli sayesinde pil şarj olabilmektedir.

Solar güneş enerjili saatlerin pilleri quartz saatlere göre ekstra puntolu şaselere sahip farklı yapıda pillerdir. Bu sebeple solar saatlere saat ustası hariç başka hiçbir yerde pil takılmamalıdır. Maalesef bir çok kez karşılaştığımız gibi işin ehli olmayan kişiler tarafından saatin pili orijinaliyle değiştirileceğine müşteriye daha uygun fiyat vermiş gibi görünmek için yada orijinal pilden temin edemediğinden pilin üzerindeki şase ayak sökülmeye çalışılıp normal düz bir pile kaynak yapılmaya çalışılmakta ve saate zarar verilmektedir.

Saat firmaları bu tarz özelliğe sahip saatler için genellikle 5-10 yıl arası pil dayanıklılığı taahhüt etmektedir. Tabi ki bu durumda kullanıcıya göre ve ortam şartlarına göre değişmektedir. Solar saatlerin kullanımındaki en büyük yanlış saatin kullanılmadığı zaman çekmece gibi kapalı ortamda tutulmasıdır. Solar saatler güneş enerjisiyle çalıştığı için aydınlık bir ortamda tutulması gerekmektedir. Kapalı karanlık bir yerde kaldığında belli bir zaman sonra saatin pili boşalacak ve saat duracaktır. Saatin pilinin uzun ömürlü olabilmesi için her zaman saatin kullanma kılavuzunda belirtilen maddelere uymakta fayda vardır.

Solar saatlerin kullanımında dikkat edilecek hususlar :

  • Saatinizin ayda 1-2 defa cam kenarında 5-6 saat boyunca güneş ışığı almasını sağlayın
  • Sıcak yaz aylarında uzun süreli ( günlerce ) direk güneş ışığı altında bırakmayınız
  • Uzun süre sıcakta kalması kadran yapısının ve indexlerinin deforme olmasına yol açacaktır
  • Saatinizi kolunuzdan çıkardığınıza çekmece gibi kapalı ortamda bekletmeyin
  • Saatinizi kullanmadığınız zamanlarda ışıklı bir ortamda kalmasını sağlayın
  • Saatinizi şarj etmek için kullanılacak lamba vb nesnelerin ısı yaymamasına dikkat edin
  • Saatinizi şarj etmek için kullanacağınız ışık ısı yayıyorsa 30 cm den fazla yaklaştırmayın
  • Saatiniz yüksek ısıya maruz kaldığında mekanizmasında bulunan plastik aksamlar ve yağlar zarar görecektir

Bir yanıt yazın