Orijinal Seiko Presage ile Sahte Seiko Presage nasıl anlaşılır?

0

Şüphesiz en fazla Sahte / Replika saat üretimi yapılan markalardan birisi de Seiko markasıdır. Geçmişte Replika saatler kolay anlaşılabilirken gelişen teknoloji sayesinde kopyalama işlemi neredeyse birebir e dönüşmeye başlamıştır.

İnceleyeceğimiz 4R35 Kalibreli Seiko Presage modelinde bariz belirgin olmakla birlikte çok dikkat edince ortaya çıkan farklılıklar mevcuttur.

Tabi ki her ne kadar birebir aynı Seiko modeli oluşturulmaya çalışılsa da gerçek Seiko fabrikasının elindeki teknoloji ile kopya sektörünün elindeki teknoloji arasında çok büyük bir fark olduğu gibi maliyete de etkisi olması sebebiyle replika üretiminde ayırt edici detaylar ortaya çıkmaktadır.


Orijinal Seiko Presage ve Replika Seiko Presage modelinin ön yüzüne baktığımızda ilk başta birbirine çok benzer gibi görünse de detaya indiğimizde farklılıkları rahatça görebiliriz


  • Orijinal Seiko Presage modelinde ‘ MADE IN JAPAN ‘ yazısındaki font stabil şekilde görünürken Replika Seiko Presage modelinde kadran eğimiyle birlikte yazının dikey olarak uzadığı görülmekte.
  • Orijinal Seiko Presage modelinde ‘ PRESAGE AUTOMATIC ‘ yazısındaki harfler stabil şekilde görünürken Replika Seiko Presage modelinde harflerin kalınlıklarında ve font biçiminde farklılıklar görülmekte.

  • Orijinal Seiko Presage modelinde ‘ Kurma Kolu ( Tepe ) ‘ üzerindeki tırtıklar daha az ve aralıkları daha geniş görünürken Sahte Seiko Presage modelindeki kurma kolu üzerinde tırtıklar daha çok ve aralıkları daha az görülmektedir.

  • Orijinal Seiko Presage modelinde ‘ SEIKO LOGOSU ‘ nun ‘ S ‘ harfinin alt kısmındaki çizgi oval duruken  Replika Seiko Presage modelinde ‘ S ‘ harfinin alt kısmındaki çizgi düz olarak görülmekte.


  • Orijinal Seiko Presage modeli ile Sahte Seiko Presage modelini ayırt edebileceğiniz en belirgin bölüm ROTOR parçasıdır.
  • Orijinal Seiko Presage modelinde rotor parçası ‘Altın Kaplama Sarı Renk ‘ olarak üretilirken Sahte Seiko Presage modelinde rotor parçası diğer parçalar gibi metal renktedir.
  • Orijinal Seiko Presage modelinde ‘ 4R35B Kalibre ‘  kullanılırken Replika Seiko Presage modelinde ‘ 4R35A Kalibre ‘ kullanılmaktadır.
  • Orijinal Seiko Presage modelinde rotor parçası üzerinde ‘ SEIKO TIME CORP. ‘ yazısı yer alırken Sahte Seiko Presage modelinde rotor parçası üzerinde ‘ SEIKO TIME COEP. ‘ yazısı yer almaktadır.
  • Orijinal Seiko Presage modelinde rotor parçası üzerinde mekanizmanın 23 taşlı olduğunu ifade eden ‘ TWENTY-THREE JEWELS ‘ yazısı yer alırken Sahte Seiko Presage mekanizmanın 24 taşlı olduğunu ifade eden ‘ TWENTY-FOUR JEWELS ‘ yazısı yer almaktadır.

  • Orijinal Seiko Presage modelinin Kurma Kolu ( Tepe ) üzerinde bulunan ‘ S ‘ harfi Replika Seiko Presage modeline göre daha derin olmakla birlikte ‘ S ‘ harfinin bulunduğu katman dışa doğru daha çıkıntılı görünmektedir.

Bir yanıt yazın