Saatimin Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

0

Saat kullanıcılarının çoğu saat alırken en çok bu hususu merak etmektedir. Saatim orijinal mi yoksa replika saat mi?

Bir saatin orijinal olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır ve bu her saate göre değişkenlik gösterir. Dış yüzeyden saatin kalitesini belirleyen noktalar cam, kayış, kordon, rodaj, kaplama ve kapak olduğu gibi en önemlisi de iç mekanizmasıdır.

Günümüzde en çok replika saat üretlilen modeller Emporio Armani, Guess, Tag Heuer gibi markalardır. Bu tür markalarda ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta saatlerin kayışlarıdır. Replika bir Emporio Armani alan kullanıcıların bir çoğu silikon kayışın zamanla erimesiyle karşılaşmaktadır.

Elbette tüketici aradaki farkı anlayamayabilir. Orijinal saatlerin model numraları yada referans numaraları vardır. Bunlar saatin kapak kısmında yazmaktadır ve saatin orijinalliğine göre bu yazının kabartması farklıdır. Orijinal olmayan replika saatlerde bu model numaraları yerine karşılığı olmayan farklı kodlar bulunmaktadır. Tabiki bazı replikalar birebir aynısını yazmaya kalkınca yinede bir yerde ufakta olsa farklılık bırakmaktadır. O da kapaktaki yazı derinliğinin yada kabartmasının faklı olması.

Bazı saatlerde cam kalitesiyle farkını gösterir. Orijinal saatlerde kalitesine göre saatin camı antirefle kaplı ya da safir saat camı olabilir. Safir saat camı çizilmelere karşı üst düzey dayanıklıdır. Antirefle saat camı ise güneş ve ışık yansımalarını ortadan kaldırararak saatin kadranını net görmenizi sağlar.

Günümüz teknolojisinde replika yani orijinal olmayan saatleri görüntü itibariyle birebir yapsalarda iç mekanizma herzaman farklıdır. Çünkü tüketici saati alırken bunu görmemekte ve kalitesini anlamamakta. Bazen öyle durumlarla bizde karşılaştığımız zaman saatin iç mekanizmasına baktığımızda bu durum hemen anlaşılıyor.

Orijinal diye alınarak yüzlerce lira verilen ve tamire geldiğinde hüsrana uğrayan malesef birçok müşteri mevcuttur. Bu sebeple bir saat alırken herzaman yetkili satıcılar tercih edilmeli. Saatin orijinal kutusu, faturası ve imzalı kaşeli garanti belgesi olmalıdır.

Sonuç olarak her saatin bir ederi vardır. Ederine göre satıcıdan satıcıya değişen küçük fiyat farklılıkları olabilir. Fiyatının çok çok altında kampanya vs adı altında satılan ürünlere herzaman dikkat etmek ve bu tuzağa düşmemek gerekir.

Bir yanıt yazın