Rolex 6694 Oysterdate Precision Saat Bakımı – Rolex 1225 Kalibre

0

1970 dönemi 6694 Referanslı Rolex Precision model 1225 Kalibreli yaklaşık 50 yıllık saat geri kalma ve durma gibi durumlarla karşılaşması sonucu servisimize gelmiştir.

Rolex Precision saatinin tamir ve bakım işlemi için mekanizması parçalarına ayrılarak detaylı temizlik ve revizyon işlemlerinden geçirilmiştir. Rolex Saatin tüm parçaları temizlendikten sonra özel İsviçre üretimi yağlar ile saatin gerekli noktalarında yağlama işlemi yapılarak saat tekrar ilk günkü düzeninde çalışır hale getirilmiştir.

Rolex Precision saat tamiri ve diğer Rolex saat tamiri işlemlerinde her şeyden önemlisi yağlamadır. Saatin sadece gerekli noktalarına gözle görülemeyecek küçüklükte nokta atışı yağlama işlemi yapılmaktadır. Saati mekanik bir alet gibi düşünüp her bir parçasını yağlamaya kalkışmak saatin geri kalmasına ya da ileri gitmesine sebep olacağı gibi saate de zarar verebilmektedir. Bu sebeple saatin parçalarının temizliğinde ve sonrasındaki işlemlerde kullanılan malzemeler çok önemlidir.

Rolex Precision modelinde kullanılan Rolex 1225 kalibreli mekanizma tamamen Rolex tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş kurmalı mekanik bir saat mekanizmasıdır. 21600 vuruşlu yaklaşık 58 saat güç rezervine sahip manuel kurmalı  bu mekanizma tüm mekanik saatlerde olduğu gibi belirli bir zaman sonra bakım ihtiyacı duymaktadır. Mekanik saatlerdeki periyodik bakım süresi bazen uzun yıllar olabileceği gibi bazen de çok kısa bir zaman da oluşabilir. Tamamen kullanıma bağlı olan bu durum saatin temiz kullanılması, darbelerden ve manyetik alanlardan korunmasıyla daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Mekanik bir saatte en önemli işlemlerden birisi yağlama aşamasıdır. Bilinçsizce yapılacak bir işlem saatin belli bir süre sonra düzensiz çalışmasına hatta tamamen durmasına yol açacaktır. Tüm saat mekanizmalarında asla her noktaya yağlama işlemi uygulanmaz. Fabrikanın belirlediği noktalarda yine fabrikanın belirlediği ölçülerde yağlama işlemi yapılması gerekmektedir.

Rolex Precision saat bakım, onarım ve yağlama işlemlerinden sonra saatin mekanizmasına Timegrapher adı verilen Mekanik Saat Ayar Makinesi ile özel olarak kalibrasyon işlemi uygulanarak fabrikanın belirlemiş olduğu toleranslarda saatin günlük hassas değerlere ulaşması sağlanmıştır.

Rolex saat ve diğer marka saatlerinizin maddi ve manevi değerini koruyabilmek için saatinizi gerçek saat ustalarına teslim etmenizde her zaman fayda vardır.

Rolex saat tamiri ve diğer İsviçre markalı saat tamiri işlemleriniz için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgi alabilirsiniz.

Yapılan İşlemler

  • Rolex Precision Saat tamiri ve bakımı
  • Rolex Precision 1225 Kalibre kalibrasyon ayarı
  • Rolex Precision Kurma kolu ve Kapak contaları değişimi
  • Rolex Precision Su geçirmezlik testi

Rolex 6694 Oysterdate Precision Saat Bakımı – Rolex 1225 Kalibre


Bir yanıt yazın