Rolex Date 1500 – Rolex 1570 Kalibre Saat Tamiri ve Bakımı

1970 dönemi 1500 Referanslı Rolex Date model 1570 Kalibreli 50 li yaşlardaki 34 mm kasa çapına sahip saatimiz 2. el olarak alındığı için kullanımdan önce bakım ve polisaj işlemi için kullnıcısı tarafından servisimize ulaştırılmıştır.

Rolex Date saatinin tamir ve bakım işlemi için mekanizması parçalarına ayrılarak detaylı temizlik ve revizyon işlemlerinden geçirilmiştir. Rolex Saatin tüm parçaları temizlendikten sonra özel İsviçre üretimi yağlar ile saatin gerekli noktalarında yağlama işlemi yapılarak saat tekrar ilk günkü düzeninde çalışır hale getirilmiştir.

Rolex Date saat tamiri ve diğer tüm Rolex saat tamiri işlemlerinde her şeyden önemlisi yağlamadır. Saatin sadece gerekli noktalarına gözle görülemeyecek küçüklükte nokta atışı yağlama işlemi yapılmaktadır. Saati mekanik bir alet gibi düşünüp her bir parçasını yağlamaya kalkışmak saatin geri kalmasına ya da ileri gitmesine sebep olacağı gibi saate de zarar verebilmektedir. Bu sebeple saatin parçalarının temizliğinde ve sonrasındaki işlemlerde kullanılan malzemeler çok önemlidir.

Rolex Date modelinde kullanılan Rolex 1570 kalibreli mekanizma tamamen Rolex tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş otomatik kurma sistemine sahip mekanik bir saat mekanizmasıdır. 21600 vuruşlu yaklaşık 58 saat güç rezervine sahip bu mekanizma tüm mekanik saatlerde olduğu gibi belirli bir zaman sonra bakım ihtiyacı duymaktadır. Mekanik saatlerdeki periyodik bakım süresi bazen uzun yıllar olabileceği gibi bazen de çok kısa bir zaman da oluşabilir. Tamamen kullanıma bağlı olan bu durum saatin temiz kullanılması, darbelerden ve manyetik alanlardan korunmasıyla daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Mekanik bir saatte en önemli işlemlerden birisi yağlama aşamasıdır. Bilinçsizce yapılacak bir işlem saatin belli bir süre sonra düzensiz çalışmasına hatta tamamen durmasına yol açacaktır. Tüm saat mekanizmalarında asla her noktaya yağlama işlemi uygulanmaz. Fabrikanın belirlediği noktalarda yine fabrikanın belirlediği ölçülerde yağlama işlemi yapılması gerekmektedir.

Rolex Date saat bakım, onarım ve yağlama işlemlerinden sonra saatin mekanizmasına Timegrapher adı verilen Mekanik Saat Ayar Makinesi ile özel olarak kalibrasyon işlemi uygulanarak fabrikanın belirlemiş olduğu toleranslarda saatin günlük hassas değerlere ulaşması sağlanmıştır.

Rolex saat ve diğer marka saatlerinizin maddi ve manevi değerini koruyabilmek için saatinizi gerçek saat ustalarına teslim etmenizde her zaman fayda vardır.

Rolex Date saat tamiri ve diğer İsviçre markalı saat tamiri işlemleriniz için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgi alabilirsiniz.

Yapılan İşlemler

  • Rolex Date Saat tamiri ve bakımı
  • Rolex Date 1570 Kalibre kalibrasyon ayarı
  • Rolex Date Kurma kolu ve Kapak contaları değişimi
  • Rolex Date Su geçirmezlik testi
  • Rolex Date Polisaj İşlemi

Rolex 1500 Oyster Perpetual Date Saat Bakımı – Rolex 1570 Kalibre