Omega Seamaster Professional Chronometer – Eta Valjoux 7750 Kalibre / Omega 1164 Kalibre

0

İsviçre üretimi Eta Valjoux 7750 Kalibreye sahip Omega Seamaster Professional Chronometer modeli mekanizmanın rezervini doldurmaması sebebiyle saat servisimize ulaşmıştır.

Omega markasının kendi bünyesinde Omega 1164 Kalibre olarak nitelendirdiği modelin otomatik sisteminde zembereğin rezervinin doluluğunu koruyan yaylardan birinin işlevini kaybetmesi sonucu mekanizmanın zembereği tam dolmadan tekrar boşalmaktadır.

Saat sallandıkça otomatik rotorunun dönmesiyle mekanizmanın zembereği kurulurken rezervi saklamak için kilit görevi göre bu yay zamanla aşınarak özelliğini yitirmiştir. Aşınan parçanın tozları mekanizma içine karıştığından diğer çarklar üzerine yapışmış ve saatin mekanizmasının düzensiz çalışmasına da yol açmıştır.

Sadece mekanik saatlerle kısıtlı olmayıp tüm saatlerin belirli zamanlarda periyodik olarak bakım görmesi gerekmektedir. Zamanla saatin mekanizmasındaki yağlar kuruyabilmekte ve bu durum korozyon – aşınma gibi sorunlara yol açmaktadır.

Omega Seamaster saatin Eta 7750 Kalibreli mekanizmasında yağların da kuruması sebebiyle saatin otomatik mekanizması tüm parçalarına ayrılarak temizlik ve yağlama işlemlerinden geçirilmiştir.

Mekanik bir saatte en önemli işlemlerden birisi yağlama aşamasıdır. Bilinçsizce yapılacak bir işlem saatin belli bir süre sonra düzensiz çalışmasına hatta tamamen durmasına yol açacaktır. Tüm saat mekanizmalarında asla her noktaya yağlama işlemi uygulanmaz. Fabrikanın belirlediği noktalarda yine fabrikanın belirlediği ölçülerde yağlama işlemi yapılması gerekmektedir.

Omega saat bakım, onarım ve yağlama işlemlerinden sonra Omega 1164 kalibreli saatin mekanizmasına özel olarak Timegrapher adı verilen Mekanik Saat Ayar Makinesi ile kalibrasyon işlemi uygulanarak fabrikanın belirlemiş olduğu toleranslarda saatin günlük hassas değerlere ulaşması sağlanmıştır.

Omega Semaster otomatik saat tamiri ve diğer model Omega saat tamir ve bakım işlemleri için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Omega Seamaster Professional Chronometer – Eta Valjoux 7750 Kalibre / Omega 1164 Kalibre


Bir yanıt yazın