Seiko Otomatik Saat Tamiri – Seiko 4R36 Kalibre

0

Seiko firması yıllar sonra 2011 yılında eski Seiko 5 makinelerinden farklı olarak 4R36 Kalibreli bu mekanizmayı çıkarmıştır. Seiko 4r36 kalibrenin en güzel özelliklerinden biri saati elle kurmaya izin vermektedir. Böylece saati kolunuza takmadan önce zembereğini elle kurarak saati tam güçle kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz. Tam kurulu zemberekle saati kolunuza taktığınız andan itibaren saat düzenli çalışmaya başlamaktadır.

Elbette tüm saatler belirli bir zaman sonra bakıma ihtiyaç duymaktadır. Mekanik saatler ise yani otomatik saatler ve kurmalı saatler daha hassas olduğundan kullanımına ve bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Mekanik saatler bilek hareketlerinden aldığı güçle zembereğini kurarak çalışmaktadır ve +5 ile +35 derece arasındaki sıcaklıklarda günlük bazda ortalama +20 ile -20 saniye arasında sapma yapabilir. Tabiki bu değerleri yakalamak için saati darbelerden ve manyetik ortamlardan korumak gerekir.

Otomatik saatler belirli zaman zarfında bakım gördükçe ömürlük olarak kullanılabilir. Aşağıdaki resimlerde Seiko 4R36 Kalibreli makinenin bakım süreci ve parçaları görülmektedir. Seiko 4R36 otomatik saat günlük sapma değerlerinden uzaklaştığı için bakıma alınıp tüm parçalarına sökülerek temizlenip tekrar yağlanmış ve tekrar günlük hassas değerlerine döndürülerek kullanıcısına teslim edilmiştir.

Seiko otomatik saatiniz ve diğer marka otomatik saat tamir ve bakım işlemleriniz için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın