Saatimin Tarihi Öğlen Değişiyor. Ne Yapmalıyım ?

0

Quartz, kurmalı yada otomatik olan kısacası analog olan kol saatlerinde en çok karşılaşılan problemlerden birisidir tarihin öğleden sonra atması. Aslında fabrika çıkışı tarih gece 12 de atacak şekilde ayarlanmıştır fakat yeni alınan bir saat ilk kullanım hevesiyle biraz karıştırılmak istenince ortaya bu tarz durumlar çıkabilmekte.

Bazen de ayın 30 çektiği durumlarda ertesi gün manuel olarak 31 olan günü 1 olarak değiştirmemiz gerekebiliyor.

Bu tarz durumlarda yapılacak şey çok basittir. Saatin kurma kolunu yada diğer adıyla ayar kolunu -ki buna saatçilik teriminde tepe denir ve bu tepeyi 2 kademe dışa doğru çekmek gerekir. Nerdeyse tüm saatlerde mantık bu şekilde işler. 1. Kademe takvim ayarı, 2. Kademe saat ayarıdır.

1. Kademede saatin takvimi pratik şekilde hızlıca değiştirilebilmektedir fakat bize saatin doğru zamanda takvim değiştirmesi gerektiği için bizim bu işlemi 2. Kademeden saati ileri alarak yapmamız gerekiyor.

Saatin kurma kolunu 2. Kademeye getirdikten sonra saati 12 saat ileri alarak takvimi gece 12 de atacak şekilde düzeltebiliriz. Burada dikkat edilecek en önemli mesele bu işlemi saati asla 12 saat geri alarak yapmamak. Bu konuda tam bilgili olmayanlar saati 12 saat ileri ve ya geri alın derler -ki bu çok yanlış bir işlemdir. Saati ters yönde çevirerek takvimi attırmaya çalıştıştığınızda saatin takvim çarkı zorlanarak kırılabilmektedir. Saat mekanizmalarında takvim çark sistemi saat yönünde atacak şekilde dizayn edilmiştir ve ona göre şekil verilmiştir. Bu sebeple tersine yapışan işlem size masraf çıkarabilecek bir duruma yol açabilmektedir.

Bir yanıt yazın