Citizen Promaster Eco Drive Kapasitör Değişimi

0

Citizen Saat markasının meşhur dalgıç saatleri serisinden olan Citizen Promaster U100 modeli kapasitörünün bitmesi sebebiyle tarafımıza ulaşmış ve orijinal kapasitör ile değiştirilerek saat tekrar kullanıma hazır hale gelmiştir.

Citizen Promaster saatin contalarıda değişerek saatin su geçirmezliği korunmuştur. Kol saatlerinin su geçirmezliğini korumak için belirli bir süre zarfında saatin contalarının değişmesi gerekir. Saatlerin kapağı haricinde; kurma kolunda, butonlarında, bezel kısmında ve cam kenarında contalar bulunmaktadır. Bu contalar zamanla dış etkenlere bağlı olarak ( ter, tuzlu su, hava şartları) özelliğini kaybetmekte ve saat su almaktadır. Saatinizin maddi ve manevi değerini koruma için belirli dönemlerde tüm bakımlarını yaptırmakta fayda vardır

Eco Drive saat pilleri şarjlı olması sebebiyle Kapasitör olarak adlandırılmaktadır. Saat kapasitörleri, saat pillerine göre tek kullanımlık olmayıp daimi şarj özelliğine sahip olduğu için gerekli şartlar sağlandıkça uzunca bir süre kullanılabilir.

Citizen Eco Drive Saat pili quartz saatlere göre ekstra puntolu şaselere sahip farklı yapıda pillerdir. Bu sebeple eco drive saatlersaat ustası hariç başka hiçbir yerde pil takılmamalıdır. Maalesef bir çok kez karşılaştığımız gibi işin ehli olmayan kişiler tarafından saatin pili orijinaliyle değiştirileceğine müşteriye daha uygun fiyat vermiş gibi görünmek için yada orijinal pilden temin edemediğinden pilin üzerindeki şase ayak sökülmeye çalışılıp normal düz bir pile kaynak yapılmaya çalışılmakta ve saate zarar verilmektedir.

Saat firmaları genellikle bu tarz özelliğe sahip saatler için 5-10 yıl arası pil dayanıklılığı taahhüt etmektedir. Tabi ki bu durumda kullanıcıya göre ve ortam şartlarına göre değişmektedir. Citizen solar saatlerin ve diğer solar saatlerin kullanımındaki en büyük yanlış saatin kullanılmadığı zaman çekmece gibi kapalı ortamda tutulmasıdır. Solar saatler güneş enerjisiyle çalıştığı için aydınlık bir ortamda tutulması gerekmektedir. Kapalı karanlık bir yerde kaldığında belli bir zaman sonra saatin pili boşalacak ve saat duracaktır. Saatin pilinin uzun ömürlü olabilmesi için her zaman saatin kullanma kılavuzunda belirtilen maddelere uymakta fayda vardır.

Citizen Eco Drive saat kapasitörü ve diğer model saat pilleri (saat kapasitörü) için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın