Seiko Panda 6138-8020 Otomatik Krono Saat Tamiri – Seiko 6138 Kalibre

0

Japon Saat Üreticisi Seiko Saat firmasının en meşhur modellerinden olan ve kadran tasarımı sebebiyle Seiko Panda olarak adlandırılan 1970 dönemi yaklaşık 50 yıllık bu saat krono ibrelerinin merkezlememesi yani kronometre sıfırlandığında ibrenin tam 12 pozisyonunda durmaması ve rezerv süresinin çok düşük olması şikayetiyle servisimize ulaşmıştır.

50 yıl önceki teknoloji ile saatin mekanizmasının otomatik olmasının yanında kronometre özelliği bulundurması ve tasarımı onu değerli bir saat modeli haline getirmiştir.

Yaşı itibariyle ve uzun süre bakım görmemesi sebebiyle saatin mekanizmasındaki yağlar kuruduğundan artık saatin mekanik bölümlerinde aşınmalar oluşmaya başlamış. Seiko 6138 Panda saatin mekanizması bakım işlemi için tüm parçalarına ayrıldıktan sonra tekrar kullanılabilir olan parçalar özel tekniklerle düzeltilip değişmesi gerekenler belirlenerek saat mekanizması revizyona alınmıştır.

Mekanik bir saatte en önemli işlemlerden birisi yağlama aşamasıdır. Bilinçsizce yapılacak bir işlem saatin belli bir süre sonra düzensiz çalışmasına hatta tamamen durmasına yol açacaktır. Tüm saat mekanizmalarında asla her noktaya yağlama işlemi uygulanmaz. Fabrikanın belirlediği noktalarda yine fabrikanın belirlediği ölçülerde yağlama işlemi yapılması gerekmektedir.

Seiko 6138-8020 saat bakım, onarım ve yağlama işlemlerinden sonra saatin mekanizmasına özel Mekanik Saat Ayar Makinesi ile kalibrasyon işlemi uygulanarak fabrikanın belirlemiş olduğu toleranslarda saatin günlük hassas değerlere ulaşması sağlanmıştır.

Seiko Panda Otomatik saat tamiri ve diğer Seiko saat bakım ve tamir işlemleri için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Seiko Panda 6138-0020 Otomatik Krono Saat Tamiri – Seiko 6138 Kalibre


Bir yanıt yazın