Seiko 5 – Otomatik Saat Tamir Bakım İşlemi – 7S26 Kalibre

0

Zamanın meşhur saatlerinden Seiko 5 modeli yeni nesil mekanizmalarıyla üretime devam etmektedir. Elbette yine mekanik bir saat olduğundan belirli zaman sonra mekanik saatlerin tamir ya da bakım işlemi gerekmektedir. Buradaki işlemimizde Seiko 5 saati komple sökerek tüm parçalarına ayırdık. Daha sonra bu parçalar özel kimyasal sıvılar içerisinde işlem görerek eski yağlarından ve kirlerinden arındırılmaktadır.

Seiko 5 saatlerin ve tabi ki diğer tüm kurmalı ya da otomatik saatlerin temizliği ve yağlanması çok önemlidir. Mekanik saatler pilli quartz saatlere göre çok hassastır. Pilli / Quartz saatlerde pil entegre ve bobinler sayesinde saate her zaman aynı akımı ve gücü vermektedir ve kolunuzda hangi açıda / pozisyonda olursa olsun her zaman aynı değerde çalışmaktadır.

Mekanik saatlerde saatin koldaki duruş pozisyonuna göre saatin gücü değişebilmektedir. Bu tarz durumlarda mekanik saatler günlük 10-15 saniye ileri gidebilir ve ya geri kalabilir. Fabrika çıkışı verilen değerlere göre günlük +/- 15 saniye ileri gitmesi ya da geri kalması normaldir.

Mekanik olarak adlandırılan otomatik saatler ve kurmalı saatlerde çarkların oturduğu yuvaları temizlemek ve yağlamak çok önemlidir ve kullanılacak yağ ve miktarı da elbette bir o kadar önemlidir. Kaliteli mekanik saatlerde bu yuvalarda özel bir taş (jewels) kullanılmaktadır ve bu taşlar metale göre daha dayanıklıdır. Metaldeki oluşabilecek aşınma olayı bu taş ile ortadan kaldırmıştır. Günümüzde mekanik saat ustası neredeyse yok denecek kadar azdır ve bu sektöre eğilen yeni nesil pek olmadığından şuan mekanik saat tamircileri (gerçekten bu işi yapabilen ustalar) çok değerlidir.

Aşağıdaki resimlerde Seiko 5 / 7s26 Kalibre saatin tamir aşamasındaki görselleri mevcuttur. Eski antika ya da yeni üretim tüm Seiko 5 saat tamiri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstanbuldan saatinizi elden teslim edebilir ve ya kargo ile gönderebilirsiniz. Aynı şekilde tüm Türkiye’ den kargo ile hizmet vermekteyiz.

Seiko 5 Saat Tamiri

Bir yanıt yazın