Rado Diastar Saat Tamiri – Eta 251.233 Kalibre

0

Rado Saat markasının chronograph ürünlerinden olan Rado Diastar ETA 251.233 kalibreye sahip modelin pil akması sonucu entegresi zarar gördüğü için saatin mekanizması komple sökülerek revizyona alınmıştır. Aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi pil yatağının etrafı ve (-) pil ucu oksitlenme sonucu deforme olmuş ve bu oksitlenme yayılarak saatin entegresine ve çarklarına ulaşmış.

Saatin pilinin oksitlenmesinin 2 sebebi olabilir. Birincisi saatin içine su kaçmasıyla oluşan oksitlenme ikincisi ise saatin pilinin bittikten sonra saatin içerisinde uzunca bir süre beklemesi.

Burdaki sorun saatin bitmiş olan pilinin uzun süre saatin içerisinde kalması sebebiyle oluşan oksitlenmedir. Kol saatleri, masa saatleri ya da duvar saatleri farketmeksizin saatin bitik pili uzun süre mekanizmaya takılı olarak beklerse pillerde akma-oksitlenme oluşur.

Rado Diastar saat tamiri için burdaki saatte ETA 251.233 makinenin kullanılması saatin kullanıcı için şanslı bir durum. Bunun sebebi ise önceki üretimlerde aşağıdaki resimlerdeki gibi sökülebilir yani parçalarına ayrılabilir makinenin kullanılmasıdır. Daha sonraki süreçlerde maliyeti azaltmak için ETA Firması genellikle Swatch Saatlerde kullanılan plastik ve sökülemediği için tamiri zor olan pres kalıp makineleri kullanmaya başlamıştır. Üretim sürecinde maliyeti azaltan bu durum tamir sürecinde ise makinenin komple değişmesi gerekeceğinden saatin tamir maliyetini arttırabilmektedir.

Bir yanıt yazın