Oris Artelier Complication Moonphase Saat Tamiri – Eta 2688 Kalibre

0

İsviçre üretimi Oris Artelier Complication Moonphase modelinde manuel kurma özelliğindeki sıkışma sebebiyle saat tepe ( kurma kolu ) yardımıyla manuel kurulmaya çalışılırken zorlandığı için otomatik sistemindeki sıkışmadan dolayı çarkların rahat dönmemesine bağlı olarak aşırı zorlama sebebiyle saatin kurma sistemi çarklarından birinin dişleri kırılarak saatin Eta 2688 kalibreli mekanizmasının durmasına yol açmıştır.

Bazen kullanıcılar çarkları sıkışmış bir saati kurmaya zorlayarak çarkların rahatlayacağı düşünebilmekte ve yavaş yavaş döndürerek sorunu ortadan kaldırabileceğini düşünebilmektedir fakat ne yazık ki bu düşünüldüğü gibi olmayıp saatin mekanizmasına zarar vermektedir.

Örnek olarak bu saatimizde olduğu gibi saatin zemberek sisteminin üstünde bulunan otomatik kurma sistemine bağlı çarklardan birisi bu zorlama neticesinde zarar görmüş ve çarkın birden çok dişi kırılmıştır. Buradaki en şansız durum ise kırılan bu çark dişlerinin saat çalışırken saatin mekanizmasının içine düşüp diğer çark vb. parçalarında zarar görmesine sebep olmasıdır.

Sadece mekanik saatlerle kısıtlı olmayıp tüm saatler belirli zamanlarda periyodik olarak bakım görmesi gerekmektedir. Zamanla saatin mekanizmasındaki yağlar kuruyabilmekte ve bu durum örnek resimdeki gibi korozyon-aşınma gibi durumlara yol açmaktadır.

Eta 2688 Kalibreye sahip Oris Artelier model saatimizde de yağlar zamanla kurumaya başladığı için saatin mekanizması kurma özelliğini yerine getiremediğinden dolayı saatin mekanizması tüm parçalarına ayılarak revizyon işlemlerinden geçirilmiştir.

Mekanik bir saatte en önemli işlemlerden birisi yağlama aşamasıdır. Bilinçsizce yapılacak bir işlem saatin belli bir süre sonra düzensiz çalışmasına hatta tamamen durmasına yol açacaktır. Tüm saat mekanizmalarında asla her noktaya yağlama işlemi uygulanmaz. Fabrikanın belirlediği noktalarda yine fabrikanın belirlediği ölçülerde yağlama işlemi yapılması gerekmektedir. Aksi halde saatin mekanizması düzgün çalışmayacağı gibi farklı sorunlara da yol açılabilir.

Oris Artelier saat bakım, onarım ve yağlama işlemlerinden sonra Eta 2688 kalibreli saatin mekanizmaya özel olarak Timegrapher adı verilen Mekanik Saat Ayar Makinesi ile kalibrasyon işlemi uygulanarak fabrikanın belirlemiş olduğu toleranslarda saatin günlük hassas değerlere ulaşması sağlanmıştır.

Oris Artelier otomatik saat tamiri ve diğer model Oris saat tamir ve bakım işlemleri için bizimle iletişime geçerek detay ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.


Oris Artelier Complication Moonphase Saat Tamiri – Eta 2688 Kalibre


Bir yanıt yazın